Muzejski večer: Preseljevanje ljudstev v pozni antiki in naselbina Puštal nad Trnjem v luči drobnih najdb
Galerija Franceta Miheliča (Kašča), sreda, 19.4.2017 ob19.00

Na predavanju se bomo podrobneje seznanili z obdobjem pozne antike, ki so ga poleg državljanskih vojn, gospodarskih težav, verskih nasprotij in oslabljene državne uprave najmočneje zaznamovale selitve barbarskih ljudstev. Sprožili so jih nomadski Huni, ki so leta 375 skozi vrata narodov vdrli v Evropo in naglo napredovali proti zahodu. Številna ljudstva so se v strahu pred njimi umikala in vse močneje pritiskala na utrjeno mejo (limes) na Renu in Donavi, ki je naposled popustila pod njihovim pritiskom. Prodirajoči barbari so se naseljevali vse globlje na rimsko ozemlje in sčasoma ogrozili tudi matično Italijo, kar je naposled privedlo do propada zahodnorimskega cesarstva leta 476.
Večina barbarskih ljudstev, namenjenih proti Italiji, si je pot utirala prav preko ozemlja današnje Slovenije. Romanizirani staroselci so zato živeli v stalni nevarnosti. Življenje v mestih je zamrlo, prebivalci so jih zapustili in se v strahu pred barbari umaknili v odročne, naravno zavarovane kraje. Tu so nastale manjše utrjene naselbine rimskih staroselcev. Ena takih je bila tudi na hribu Puštal nad Trnjem v neposredni bližini Podlubnika in Stare Loke. Njena ugodna strateška lega ob vstopu v Selško dolino, dobra naravna zavarovanost in bližina vode so privlačili ljudi v različnih časovnih obdobjih. Glede na današnje stanje raziskav je bil hrib poseljen prvič že v starejši železni dobi in kasneje v antičnem in poznoantičnem obdobju. Na poznoantično poselitev nas poleg arhitekturnih ostankov opaznih na terenu, opozarjajo številne novo odkrite drobne najdbe, ki jih lahko etnično pripišemo romaniziranim staroselcem, vzhodnim, zahodnim Gotom in Langobardom ter jih bomo prvič predstavili javnosti.

Fotografija: Smeri vpadov in preseljevanja barbarskih ljudstev od prihoda Hunov (375) do propada zahodnega rimskega cesarstva (476) (po Knific, Nabergoj 2016).

Odprtje prenovljene stalne zbirke Ivan Grohar

Loški muzej Škofja Loka

Ob letošnji 150-letnici rojstva slikarja Ivana Groharja vas prav na njegov rojstni dan, 15. junija, vabimo na odprtje prenovljene stalne zbirke Ivan Grohar.
Razstava predstavlja zbirko Groharjevih del iz njegovega zgodnjega obdobja, zlasti portretov in slik z nabožno vsebino, ki jih hrani Loški muzej. Posvečena je Groharjevi tesni povezanosti s Škofjo Loko, ki ga je navdihovala in pustila neizbrisen pečat v njegovi umetnosti, hkrati pa je tudi poklon Škofje Loke Groharju kot osebnosti in umetniku.
Kustosinja nove stalne postavitve je Barbara Sterle Vurnik.
Razstavo bo slavnostno odprl župan Občine Škofja Loka, mag. Miha Ješe.

AKCIJA ŠPORTAM Z LOŠKIM MUZEJEM

V novembru 2017 v Loškem muzeju načrtujemo odprtje nove stalne zbirke Šport in telesna vzgoja, v okviru katere smo zasnovali tudi akcijo Športam z Loškim muzejem, s katero želimo predstavljati različne športne teme že pred samim odprtjem zbirke. V maju smo že pripravili prvi dogodek, filmski večer, v juniju pa nas čaka drugi dogodek akcije, pogovorni večer NEMOGOČE.

Opečne prezračevalne mreže, gospodarskemu poslopju v korist in okras / Razvoj, oblike in motivi opečnih mrež na gospodarskih poslopjih na Loškem

Galerija Ivana Groharja

Z razstavo želimo obiskovalce seznaniti z razvojem, funkcijo, obliko in motivi prezračevalnih opečnih mrež na gospodarskih poslopij ter spodbuditi zavedanje o njihovem pomenu ter potrebi po njihovem ohranjanju in varovanju. Gospodarska poslopja z opečnimi prezračevalnimi mrežami so lep primer povezanosti oblike in funkcije v ljudskem stavbarstvu. Raznolikost njihovih oblik pa je izraz volje in želje kmečkega človeka po funkcionalnem in estetsko urejenem prostoru.

Odprtje razstave SVEŽE! FRIŠN! FRESH! Pregledna razstava novejših del članov Združenja umetnikov Škofja Loka

Galerija na Gradu, Loški muzej, Grajska pot 13

Loški muzej Škofja Loka in Združenje umetnikov Škofja Loka vas vljudno vabita na odprtje razstave v sredo, 17. maja 2017, ob 19. uri v Galerijo na Gradu.
Na razstavi se z novejšimi deli predstavljajo člani Združenja umetnikov Škofja Loka, še posebej pa izpostavljamo kiparja Mateja Plestenjaka, prejemnika Groharjeve štipendije za leto 2016.  Razstava bo na ogled do 6. septembra 2017. Kustos razstave je Boštjan Soklič.