Muzejski večer: Škofjeloški grad med drugo svetovno vojno in po njej ter usoda njegovih lastnic
Galerija Franceta Miheliča, Kašča, sreda, 22. november 2017, 19.00

Loški grad po 2. Svetovni vojni. Hrani Uršulinski samostan Škofja Loka.

Uršulinke so grad kupile leta 1890 in ga spremenile v vzgojni zavod. V njem so svoje poslanstvo opravljale vse do 2. svetovne vojne, ko so jih pregnali Nemci, ki so grad zasedli. Po koncu 2. svetovne vojne je bilo od maja do začetka avgusta 1945 na Loškem gradu koncentracijsko taborišče slovenske OZNE, od avgusta 1945–1948 taborišče za nemške vojne ujetnike z vojaško bolnišnico. Med letoma 1949–50 je bilo tu žensko taborišče za DKD, v letih 1950–59 pa moški KPD. Leta 1959 je na Loškem gradu začel z delom Loški muzej. Uršulinke, ki so se po 2. svetovni vojni vrnile v Škofjo Loko, so kljub prostorski stiski v samostanu vztrajale vse do leta 1954, ko jih je nova oblast razlastila. Razkropljena samostanska skupnost se je ponovno zbrala pod isto streho šele leta 1961 v Ajmanovem gradu pri Svetem Duhu.

Galerija Franceta Miheliča, Kašča

Na muzejskem večeru bo kustos Loškega muzeja Jože Štukl predstavil, kaj se je dogajalo z Loškim gradom in njegovimi lastnicami uršulinkami tekom druge svetovne vojne in po njej.

Študijski krožek Ločanke

Muzejska soba, Loški muzej Škofja Loka

Letos nadaljujemo raziskovanje žensk »Ločank«, ki so s svojim delom pustile pomembne sledi v naši kulturni, prosvetni, znanstveni ali umetniki dediščini. Skozi raziskavo arhivskega gradiva, zbiranje spominov in fotografij bomo osvetlili življenje žensk, ki so živele in ustvarjale v Škofji Loki ali tistih žensk, ki so bile rojene v Škofji Loki in so delovale v drugih slovenskih krajih ali celo v svetu. Študijski krožek vodi kustosinja Loškega muzeja Biljana Ristić, krožku se lahko pridružite kadarkoli.