Arhiv razstav

Torek, 10. september 2024

Marko Kociper: Jazbec in ostali svet

Marko Kociper je eden najplodovitejših slovenskih stripovskih avtorjev. V stripih brez dlake na jeziku in z obilico humorja razkriva ljudske slabosti in razne družbene anomalije, podobno neposreden pa je tudi njegov značilen risarski in pripovedni slog. Rdečo nit njegovega dela tvorita erotika in satira, pogosto se loteva tudi stripov po literarnih predlogah, kot so recimo zgodbe Vinka Möderndorferja, Mihe Mazzinija, Andreja Blatnika ali drugih literatov, v zadnjih letih pa se je posvečal tudi risanju zgodb o Butalcih Frana Milčinskega. Sila pomemben del njegovega opusa predstavljajo stripi o Jazbecu, ki zagotovo velja za najznamenitejši (in najkremenitejši) Kociprov stripovski lik.

Torek, 16. julij 2024

Martin Ramoveš: Mačkova glava

V Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki se tokrat samostojno predstavlja lanskoletni nagrajenec Groharjeve štipendije za ustvarjalnost Martin Ramoveš. Njegovo ustvarjalno izhodišče je poezija, ki jo prenaša v avtorsko prepoznavno stripovsko pripoved in glasbo. Za njegove stripovske albume je značilen ekspresiven črno-beli slog, s katerim upodablja temačne zgodbe, ki se v kombinaciji s fikcijo in (ne)popularnimi referencami navezujejo na zgodovino slovenskega podeželja. Na razstavi Mačkova glava se predstavlja z najnovejšimi stripovskimi deli, nastalimi po zgodbah Janeza Ramoveša, ki v navezavi na zgodovinska dejstva pričajo o tragičnih vzgibih lokalnega tihotapstva in izseljevanja slovenskega prebivalstva v obljubljeno deželo Združenih držav.

Četrtek, 23. maj 2024

Mito Gegič: Hranilec si. Z ukradenim glasom.

Tokrat se Mito Gegič v Galeriji Ivana Groharja predstavlja z izborom enajstih del iz sklopa Hranilec si. Z ukradenim glasom., po katerem je razstavo tudi poimenoval. Gre za dela, ki se vsebinsko-formalno navezujejo na njegove prejšnje cikle, a so vendar drugačna. Posebnost predstavljenega gradiva je v tem, da tokrat Gegič prizore z atributi lovstva (uplenjena in bahavo razstavljena srnjad), nadzora (lovska opazovalnica) in moške toksike (orožje) iz lokalnega okolja poveže s tematiko pandemije v globalnem kontekstu.

Petek, 22. marec 2024

Vesna Bukovec: Drugačen svet je mogoč

Sodobna vizualna umetnica Vesna Bukovec se izraža v različnih medijih, pri čemer je poleg videa v ospredju predvsem risba. V svojih delih se kritično odziva na problematike sodobnega časa in komentira različne družbeno-politične situacije, s katerimi se soočamo vsakodnevno; od vseobsegajoče neoliberalne ideologije, trenutne politične klime pri nas in po svetu, vlogo ženske v sodobni družbi, begunsko krizo, kratenje človekovih pravic, podnebno krizo ipd. V Galeriji Ivana Groharja se predstavlja z izborom zanjo značilnih risb z besedili, ki ne le beležijo turbulentna dogajanja v družbi, ampak posredujejo tudi jasna in neposredna aktivistična sporočila.

Ponedeljek, 29. januar 2024

Nina Koželj: Dobri nameni

V Galeriji Ivana Groharja svoja dela razstavlja sodobna vizualna umetnica Nina Koželj. Njeni prostorski organizmi, podloženi z ironijo in bizarnim humorjem, so plod uspešnega združevanja mnogih znanj, izrazil in osebne sporočilnosti. Nina Koželj je vizualna umetnica, ki razširja meje umetniškega ustvarjanja, pa tudi dojemanje tega, kaj sploh je umetnost in kaj sploh je to, kar imenujemo umetniško delo. S svojimi akcijami, instalacijami, ambientalnimi postavitvami in multipli (predmeti, izdelani v več primerkih) dokazuje, da teh meja niti ni mogoče – in tudi ni nujno – jasno opredeljevati. V fokus vedno postavlja tematiko, začinjeno s humorjem. 

Petek, 29. september 2023

Nika Oblak & Primož Novak: In zdaj nekaj popolnoma drugačnega 16

Na razstavi In zdaj nekaj popolnoma drugačnega 16 predstavljamo dela vizualnih umetnikov Nike Oblak in Primoža Novaka, ki sta na področju sodobne umetnosti kot dvojec aktivno navzoča že dvajset let. Njuna praksa vključuje video, fotografijo, instalacije, kinetične instalacije, prostorske intervencije in performans. Razstava v Galeriji Ivana Groharja ponuja izbor del iz obsežnega opusa, v katerem prepoznavamo neposredne implikacije na trenutno ekonomsko in družbeno realnost.

Sreda, 19. julij 2023

Herman Gvardjančič: Slovenae 22: Kras

V Galeriji Ivana Groharja se z novo serijo likovnih del predstavlja akademski slikar Herman Gvardjančič. Na ogled nam postavlja cikel risb z naslovom Slovenae 22: Kras, ki ga posveča uničujočim požarom na Krasu v letu 2022. Risbe v kombinacijah različnih tehnik (oglje, akril, pepel) nadaljujejo Gvardjančičev slikarski projekt Slovenae iz osemdesetih let prejšnjega stoletja, vendar se tematsko povezujejo tudi s slikami, nastalimi ob požarih v Avstraliji pred leti.

Ponedeljek, 15. maj 2023

Erik Mavrič: Izgubljeni dnevi

V Galeriji Ivana Groharja se z dvema risarskima sklopoma predstavlja Erik Mavrič. Na ogled postavlja osem likovnih del, narisanih med 2021 in 2023, od katerih jih je pol že prikazal na razstavi z naslovom Dolgo črno poletje v lapidariju Galerije Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki. Preostala štiri (vsebinsko sorodna razstavljenemu sklopu v lapidariju) pa publiki prvič predstavlja prav v Škofji Loki.

Torek, 14. marec 2023

Nataša Šušteršič Plotajs: Krog ali Kako zveni plosk ene roke

V Galeriji Ivana Groharja je svoja dela razstavila oblikovalka vizualnih komunikacij Nataša Šušteršič Plotajs. Razstava Krog ali Kako zveni plosk ene roke je gledalcu ponudila izbor avtoričinih najpomembnejših oblikovalskih projektov in akcij s področij kompleksnih vizualnih komunikacij, ilustracij, keramike, celostnih podob in plakatov.

Četrtek, 12. januar 2023

Goran Tomčić: Pompom mreže Škofja Loka

Razstava Pompom mreže Škofja Loka, prostorska instalacija v Berlinu živečega hrvaškega umetnika Goran Tomčića, je bila prva celovita razstavna predstavitev dolgoročnega (procesualnega) participativnega projekta z naslovom Pompom mreže, v okviru katerega umetnik od leta 2015 v sodelovanju s publiko vzpostavlja trenutne situacije in prostorske instalacije po celem svetu, do sedaj v Splitu, Novigradu, Hvaru, Benetkah, Berlinu, Potsdamu, Lizboni, Cape Coastu, Elmini in New Yorku.