Ponedeljek, 11. junij 2018
"... a jaz imam po strani klobuk, pa kaj mi vse drugo mar!"
Galerija Ivana Groharja, 13. 6.–12. 8. 2018
Kustosinja razstave: Mojca Šifrer Bulovec
Klobuk je pokrivalo za na glavo, s krajci in štulo (oglavjem). Ženski klobuki so lahko tudi brez krajcev. Zaničljivi oznaki za slab klobuk sta klafedra oz. klafeta.
Osnovna funkcija klobuka je zaščita glave pred klimatskimi vplivi, umazanijo, delavnimi in drugimi poškodbami. Ker pa klobuk dajemo na glavo, ki je simbol univerzuma, mikrokozmosa (Platon), klobuk kot njeno pokrivalo simbolizira tudi misel, je simbol identifikacije.
Klobuk na glavi kaže na položaj posameznika v družbi. Nosilec z njim lahko izraža pripadnost določeni družbeni, etnični in narodni ter verski in poklicni skupini. Signalizira lahko ekonomsko moč in zakonski stan posameznika. Na njegovo obliko je skozi stoletja vplivala tudi moda.
Razstava obiskovalca popeljala skozi zgodovino klobuka, predstavitvijo obrti, ki so se ukvarjale z njegovo izdelavo ter bonton povezanim s klobukom.
Na razstavo " … a jaz imam po strani klobuk, pa kaj mi vse drugo mar!" smo povabili, oblikovalko, umetnico Polona Poklukar iz Maribora. Pritegnili so nas njeni izvirno oblikovani minimalistični klobuki. Zanjo "klobuk ni več kulturna koda; njegov smisel leži v njemu lastnem neverbalnem izrekanju čustev, ki se sprožijo in nas nagovarjajo."
K poglobljenemu pristopu oblikovanja klobuka jo je spodbudila nagrada na Mesecu oblikovanja v Ljubljani leta 2012, ki jo je prejela za klobuke, katerih metamorfozo je dosegla po načelu enega reza - One cut Bonnet, narejenih za potrebe modne revije. kot pravi sama. O klobuku razmišlja na način male plastične forme, kjer nastajajo možna harmonična razmerja med praznim in polnim, nosilnim in nošenim, stabilnostjo in težnostjo …
Klobuki Polone Poklukar so namenjeni ženskam z izostrenim čutom za estetiko. Izdelani so iz stoodstotne volnene klobučevine. So klobuki z idejo, s pravo mero detajlov. Kot pravi umetnica sama: "Smisel in potencial klobuka ležita v prefinjenosti zlitja oblike z namembnostjo in v njegovem čarobnem neverbalnem izrekanju čustev."