BIEN 2021
BIEN 2021 v Škofji Loki
4. 6.–12. 8. 2021
Organizacija: Zavod Carnica
Soorganizacija: Loški Muzej Škofja Loka, Naravoslovnotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani, Fakulteta za dizajn Univerze na Primorskem, Forum Ljubljana (Svetlobna gverila) in številni drugi partnerji
Bienale tekstilne umetnosti BIEN med 26. majem in 12. avgustom 2021 napoveduje več kot 40 razstavnih projektov, vrsto umetniških rezidenc in spletni program. BIEN črpa iz dediščine industrije in identitete prostora. Posveča se tekstilijam, trajnostnim materialom in principom, spodbuja interdisciplinarno umetniško povezovanje in posebno pozornost namenja najboljšim delom aktualne študentske produkcije.
Razstavni projekti in instalacije bodo na ogled v uveljavljenih galerijskih prostorih na Gorenjskem, kot so Layerjeva hiša, Stolp Škrlovec in Gorenjski muzej v Kranju, Šivčeva hiša v Radovljici in Loški muzej Škofja Loka ter nekatere lokacije v starih mestnih jedrih sodelujočih mest.
Loški muzej Škofja Loka v sklopu bienala predstavlja tri projekte, ki bodo na ogled med 4. junijem in 12. avgustom. V mestnem jedru bo na ogled svetlobni objekt, ki je nastal kot raziskovanje zgodovine sitarstva. Rokodelska obrt, značilna za kraje med Škofjo Loko in Kranjem, je postala navdih za delo Presejanje svetlobe, ki ga je ustvarila interdisciplinarna skupina študentov.
V projektu Zbudi se!, ki se tematsko navezuje na 100. obletnico rojstva nemškega umetnika Josepha Beuysa, sodeluje 23 študentov Fakultete za dizajn. Z muzejsko intervencijo v stalno zbirko obrti v Loškem muzeju se projekt posveča vizualnemu komentarju sodobnih družbenih okoliščin. Študentje jih sporočajo v formi tekstilne vrečke ("tote bag").
Razstava selekcije kratkih videov, ki jih je izbrala tekstilna umetnica in podjetnica Špela Gale, bo na ogled v muzejski dnevni sobi. Naslovljena "Prosimo, ne pozabite nositi maske" predstavlja mednarodne tekstilne umetnike, ki na duhovite, angažirane in neobičajne načine komentirajo novo normalnost.
Presejanje svetlobe / Light Screening
Svetlobna instalacija
Projekt na metaforičen način naslavlja prostore, ki so, kot pravijo ustvarjalci projekta, nekakšni urbani med-prostori, pravzaprav negativi urbane mreže. Instalacijo tvori samostojno stoječa konstrukcija v obliki trikotne prizme, kjer lebdita dve siti: večje, trdno vpeto in manjše, gibljivo. Skozi njiju proseva svetloba in tako na tleh posledično ustvarja grafično mrežo senc z različnimi gostotami. Ti svetlobni odtisi simbolizirajo mesto, njegovo večplastno urbano zasnovo, strukture, ki nenehno prehajajo iz ene oblike v drugo. Med nihanjem sit prihaja do delnega zastrtja vira svetlobe, s čimer ustvarjalci opozarjajo na naraščajočo svetlobno onesnaženost okolja in predvsem mest.
Instalacija je nastala v sklopu evropskega projekta Po kreativni poti do znanja 2020, pri katerem sodeluje več profesorjev in študentov različnih fakultet Univerze v Ljubljani in Univerze na Primorskem ter partnerja iz gospodarstva in negospodarstva.
Sodelujoči:
- študenti: Karmen Hočevar in Sara Maganja (Naravoslovnotehniška fakulteta), Jan Rugelj (Fakulteta za strojništvo), Sara Čuden in Ema Kregar (Fakulteta za dizajn);
- mentorji: dr. Marjan Jenko, dr. Tomaž Požrl in Marija Jenko (Univerza v Ljubljani), dr. Mateja Golež (Zavod za gradbeništvo Slovenije) in mag. Dušan Janjič (Robotina d.o.o.); posebna zahvala arhitektu Janku Rožiču.
Projekt so sofinancirali: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije; Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije; Evropski socialni sklad. Koprodukcija: Naravoslovnotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani in Zavod Forum Ljubljana
Zbudi se!
Intervencija v muzejsko zbirko
Projekt ZBUDI SE! se navezuje na 100. obletnico rojstva nemškega umetnika Josepha Beuysa. Kot je v svojih delih Joseph Beuys komentiral okoljske, socialne in politične vidike družbe v kateri je ustvarjal, tako so študentje Fakultete za dizajn v formi "tote baga" vizualno komentirali svoja videnja sodobnih družbenih okoliščin.
Sodelujoči:
- študenti: Arkhypova Valeria, 2. L., Vizualne komunikacije; Bekar Rene, 1. L., Vizualne komunikacije; Berlec Tadej, 1. L., Vizualne komunikacije; Bogataj Špela, 2. L., Notranja oprema; Brate Tanja, 1. L., Vizualne komunikacije; Čučuk Teja, 1. L., Vizualne komunikacije; Dobravec Tara, 1. L., Notranja oprema; Ferizović Armin, 1. L., Tekstilije in oblačila; Gregl Eva, 1. L., Notranja oprema; Kitak Urška, 2. L., Tekstilije in oblačila; Kovačič Katja, 1. L., Notranja oprema; Lazić Aleksandra, 2. L., Tekstilije in oblačila; Levec Filip, 1. L., Vizualne komunikacije; Meglič Jure, 1. L., Tekstilije in oblačila; Ožbolt Klemen, 2. L., Dizajn management; Perc Špela, 1. L., Tekstilije in oblačila; Prelog Luka, 1. L., Vizualne komunikacije; Salyayeva Vladlena, 2. L., Vizualne komunikacije; Srebre Lucija, 2. L., Tekstilije in oblačila; Stojkovska Marija, 2. L., Tekstilije in oblačila; Tominec Lara, 2. L., Notranja oprema; Turnšek Lara, 1. L., Tekstilije in oblačila; Udovič Manca, 2. L., Tekstilije in oblačila
- mentorica: izr. prof. Tanja Devetak
Prosimo, ne pozabite nositi maske
Videoselekcija v Muzejski dnevni sobi Loškega muzeja
Izbor: Špela Gale
K projektu je domača tekstilna umetnica Špela Gale povabila skupino tekstilnih umetnikov z vsega sveta. "Prosimo, ne pozabite nositi maske" predstavlja mednarodne tekstilne umetnike, ki na duhovite, angažirane in neobičajne načine komentirajo novo normalnost.