Dolgo 19. stoletje
Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914
Galerija na gradu, stalne zbirke Loškega muzeja
29. 11. 2023 – 26. 5. 2024
Ekipa: Biljana Ristić, Mojca Šifrer Bulovec, Sara Šifrar Krajnik, dr. Simona Žvanut
Otvoritev: v sredo, 29. 11. 2023, ob 18. uri, v Galeriji na gradu Loškega muzeja.
Razstava z izbranimi poglavji, ki se med seboj prepletajo, prikazuje utrip življenja in razvoj Škofje Loke, Selške in Poljanske doline z Žirmi od leta 1803, ko je bilo Loško gospostvo podržavljeno, do leta 1914, ko se je začela prva svetovna vojna.
Posamezne tematske sklope smo umestili v širši evropski in slovenski kontekst dogodkov in procesov “dolgega” 19. stoletja. Predstavljene so upravne spremembe v Ilirskih provincah in avstrijski monarhiji, kult cesarja in velika revolucija leta 1848, imenovana pomlad narodov. Celo 19. stoletje so izumi in izboljšave svetovnih, slovenskih in loških pionirjev modernizirali poljedelstvo, živinorejo,
sadjarstvo in čebelarstvo, medtem ko sta šolstvo in zdravstvo doživljala večje spremembe šele v drugi polovici stoletja.
Na gospodarskem področju je velik razvoj spodbudila Južna železnica, ki je loško področje tudi povezala z bližnjimi in daljnimi kraji, po drugi strani pa povzročila propad tamkajšnjih pomembnih obrtnih dejavnosti. Drugo polovico 19. stoletja je zaznamovalo še izseljevanje prebivalstva z Loškega področja predvsem v Ameriko zaradi boljšega zaslužka.
Na vsakdanje življenje so zelo vplivale cerkvene razmere in prazniki, pa tudi spreminjajoče se modne smernice stoletja ter živahnost društvenega življenja od druge polovice 19. stoletja do začetka prve svetovne vojne.
Pričujoča razstava je prvi del obsežnejšega projekta obravnave 19. stoletja na loškem območju, saj bosta v drugi polovici leta 2024 sledila razstava, posvečena ljudski, cerkveni in posvetni umetnosti, ter simpozij o izbranih temah iz slovenske preteklosti v 19. stoletju.
Projekt je del raziskovanja v okviru celovite prenove zgodovinskih zbirk, ki poteka že od leta 2016. Začeli smo z razstavami in zbornikom Prva svetovna vojna na Loškem: nič nam ne morejo sovražne vojne leta 2018 in leta 2021 nadaljevali z razstavo in zbornikom Od osvoboditve do osamosvojitve: loško območje od leta 1945 do 1991.
V prizadevanjih za povečevanje dostopnosti razstavnih vsebin so besedila na razstavi zapisana kot lahko branje in v brajici, video vsebine podnaslovljene, posebej označeni predmeti pa so na voljo za dotik. Dolgo 19. stoletje pa razširjata tudi spremljevalni in pedagoško-andragoški program.