Glina v prostoru in času
Katalog slovenskih glin ter Srednjeveška in novoveška keramika iz Škofje Loke
Galerija na Gradu
17. 6.–1. 11. 2020
Ekipa: Urban Magušar, Jože Štukl, Simona Žvanut (koordinatorka)
Partner in pobudnik projekta: Rokodelski center DUO (Katarina Sekirnik)
Katalog slovenskih glin, projekt lončarja in industrijskega oblikovalca Urbana Magušarja, ki predstavlja raznolikost gline pri nas, številčnost lokalnih nahajališč in njihov pomen za slovensko lončarsko tradicijo, razširjamo in povezujemo z izborom predmetov iz gline iz obdobja srednjega in novega veka, ki so jih prebivalci Škofje Loke in okolice uporabljali v vsakdanjem življenju in so jim omogočali lažje, kvalitetnejše pa tudi lepše življenje. Z razširjenim razstavnim projektom tako predstavljamo tesno povezavo med materialom, tehniko oblikovanja in tudi okrasom lončevine ter izpostavljamo povezanost prav teh tradicionalnih izhodišč s sodobnimi smernicami.
Razstava je del projekta raziskovanja slovenske lončarske tradicije, pri katerem sodelujemo Urban Magušar, Loški muzej Škofja Loka in Rokodelski center DUO Škofja Loka, ki je aprila 2020 pripravil razstavo avtorske keramike Urbana Magušarja.
Odprtje razstave
Prireditev ob odprtju razstave Glina v prostoru in času bo v sredo, 17. junija 2020, na dvorišču Loškega gradu:
- ob 18.00 pogovor z Urbanom Magušarjem, ki ga bo vodila Katarina Sekirnik iz Rokodelskega centra DUO;
- ob 19.00 slavnostno odprtje s pozdravnimi nagovori.
Sledilo bo druženje ob glasbenem nastopu etno-jazz skupine Fake Orchestra.
Razstavo si bo mogoče ogledati v manjših skupinah ob upoštevanju veljavnih zaščitnih ukrepov.
Več o razstavi
Katalog slovenskih glin
Urban Magušar je pred 25 leti obiskal in spoznal vse slovenske tradicionalne lončarje: "Takrat jih je bilo še 25, danes so še trije. Žlahtni tradicionalci. Ugotovil sem, da prav nihče od njih ni čisto 'gladek', saj se je vsak naš pogovor začel in končal pri glini. Ni čudno, saj se je tradicionalno lončarstvo razvilo v bližini glinokopov, ponavadi na oddaljenosti največ 10 kilometrov." V projektu Katalog slovenskih glin, za katerega avtor pravi, da bi se pravzaprav moral imenovati "zatreskani v glino", so nabrali in testirali skoraj 100 različnih slovenskih glin, in ker so bile tako čudovite, iz njih naredili razstavo.
Srednjeveška in novoveška keramika iz Škofje Loke
Glina je bila v srednjem in novem veku še vedno cenovno najugodnejši in široko uporaben material, zato so bili vsaj osnovni keramični izdelki dostopni tudi ekonomsko šibkejšim slojem prebivalstva. Najširše uporabljano je bilo kuhinjsko oziroma ognjiščno posodje, ki ga na razstavi predstavljamo z izborom lonca, pokrovke, krožnika, čaše in kozice, kot primer razkošnega namiznega posodja za serviranje hrane, s katerim so bili založeni posvetna in cerkvena gospoda ter bogatejši meščani, pa predstavljamo loško slikano meščansko keramiko. Razstavljamo tudi kombinirano skledasto svetilko in dve lojenki, s katerimi so v srednjem veku preganjali temo, ter lončasti pečnici z lončenih peči, s katerimi so si prostore ogrevali predvsem premožnejši sloji. Na ogled je tudi dvodelna glinena retorta, kakršne so pri idrijskem rudniku uporabljali za pridobivanje živega srebra, stalni dobavitelji pa so bili prav loški lončarji, saj so bile njihove retorte kakovostne in so zdržale več zaporednih žganj. Razstavo dopolnjuje še sklop sanitarne keramike, in sicer glinene vodovodne cevi iz grobe gline, izdelane na lončarskem vretenu.
Spremljevalni program
- 2. septembra 2020 ob 18.00: Ribniško lončarstvo. Včeraj. Danes. Jutri?, predstavitev publikacije
- 21. oktobra 2020 ob 18.00: Keramični zakladi Loškega muzeja, predavanje
Obe predavanji si lahko ogledate v spletnem videoarhivu.