Torek, 21. maj 2024

AnimotMuzik v Loškem muzeju

V nedeljo, 12. 5., smo na grajskem vrtu gostili zadnji letošnji koncert iz cikla AnimotMuzik.

AnimotMuzik je medvrstni koncertni cikel, ki se odvija v parkih in na vrtovih po Sloveniji. Prične se vsako leto spomladi na prvo nedeljo v maju in obeležuje mednarodni dan poslušanja zore. Cikel sloni na prevpraševanju uveljavljenih načinov glasbenega izražanja, občinstvo pa vabi k čuječnemu poslušanju. Povabljene glasbenice in glasbeniki nastopajo v naravnih okoljih, kjer pred očmi poslušalcev vzpostavljajo simbiotično razmerje med človekom in naravo. Umetniki namreč vstopajo v prostor kot enakovreden člen z drugimi vrstami in poskušajo z njimi navezati dialog. Tako postanejo člani zbora ptic in se nanje odzivajo v skladu in harmoniji s celotnim zvočnim spektrom. S poudarkom na poglobljenem doživljanju zvočnih pokrajin se širi zavedanje o pomenu narave za človeško kulturo ter poudarja njen vpliv na umetniško ustvarjanje.

Loški muzej razume svojo nalogo ne samo javnosti približevati kulturno dediščino, ampak tudi ostati središče produkcije znanja in učenja ter preživljanja prostega časa. Čutimo odgovornost do naravnega okolja, ki ga deloma predstavljamo s prirodoslovno zbirko, na drugačen način pa želimo javnosti približati čut za okolje v okviru dogodkov, kot je bil nedeljski. Ponosni smo, da nas je nevladna organizacija Cona povabila k sodelovanju in da smo lahko tudi skupaj uresničevali to poslanstvo. Sodelovanje smo z veseljem podprli.

Skupni koncert ptic in glasbenih ustvarjalcev Teje Vidmar, Žige Jenka in Jureta Boršiča sta vpeljali predavanje zoomuzikologinje Katarine Radaljac ter vodstvo in predstavitev zgodovine grajskega vrta in življenja uršulink kustosinje za zgodovino Biljane Ristić.

Več o AnimotMuzik: https://www.steklenik.si/animotmuzik-2024/

AnimotMuzik v Loškem muzeju