Četrtek, 18. junij 2020
Odprtje razstave Glina v prostoru in času
V sredo, 17. junija 2020, smo s prireditvijo na grajskem dvorišču odprli razstavni projekt Glina v prostou in času, ki povezuje razstavi Katalog slovenskih glin ter Srednjeveška in novoveška keramika iz Škofje Loke in je del širšega projekta raziskovanja slovenske lončarske tradicije, pri katerem sodelujemo Urban Magušar, Loški muzej Škofja Loka in Rokodelski center DUO Škofja Loka.
Najprej smo prisluhnili zanimivemu pogovoru Katarine Sekirnik iz Rokodelskega centra DUO Škofja Loka z lončarjem in industrijskim oblikovalcem Urbanom Magušarjem. Ta nam je v sproščenem vzdušju predstavil svoj večletni projekt Katalog slovenskih glin, ki se ukvarja s tradicionalnim lončarstvom in oblikovanjem. Dotaknil se je tudi svojega ustvarjanja z glino, ki jo ima, kot je povedal, v genih, in problematike kopanja gline v današnjem času pri nas, za katerega potrebuješ nesorazmerno veliko dovoljenj. Predstavil je tudi dva druga projekta, s katerima se intezivno ukvarja. Prvi je izdelava dveh maket Radovljice med 16. in 18. stoletjem, drugi pa muzej keramike, ki ga pripravlja v bližnji prihodnosti. V njem bo razstavil obširen izbor kosov keramike z vsega sveta, ki jih zbira že vse življenje in se jih je nabralo že čez 10.000.
Sledil je pozdravni nagovor direktorice Loškega muzeja Saše Nabergoj, ki je izrazila veselje ob prvem javnem muzejskem dogodku po epidemiji in izpostavila odlično sodelovanje vseh vpletenih v projekt. Nato je svoj del razstave, ki zajema skrben izbor najrazličnejših predmetov od kuhinjskega, namiznega posodja in svetil do sanitarne keramike, predstavil še kustos Loškega muzeja Jože Štukl.
Neformalni del prireditve so z odličnim glasbenim nastopom popestrili člani etno-jazz skupine Fake Orchestra.