Torek, 4. julij 2023
PRAZNUJEMO 1050 LET OD PRVE OMEMBE LOKE
Fokus
Ob praznovanju 1050. obletnice prve omembe Loke smo v Loškem muzeju v stalni zbirki Loško gospostvo postavili povsem novo obliko kotička Fokus. Uvodni del smo posvetili prvim darilnim listinam, s katerimi se je oblikovalo Loško gospostvo, ki so ga kar 830 let vodili freisinški škofje kot zasebno posest.
30. junija 973 je nemški cesar Oton II. (955–983) s prvo darilno listino freisinškemu škofu Abrahamu (pred 940–994/993) podaril obsežno ozemlje Selške doline z Loko in zahodni del Sorškega polja v takratni mejni grofiji Kranjski. 23. novembra istega leta pa je sledila druga darilna listina, s katero je freisinška škofija dobila še vzhodni del Poljanske doline in vzhodni del Sorškega polja.
Listine poleg Loke (Stara Loka) omenjajo še nekatere druge kraje: Susane (prebivalci Suhe), Sabniza (Žabnica), Zelsah (Selca v Selški dolini); od vodnih imen Zourica (Selška Sora), Cotabla oziroma Chotabla (Hotaveljščica) in Goztehe (Gosteški potok). Navedena pa so tudi nekatera druga zemljiščna imena: gora Lubnic – Lubnik, Stresoubrod – prehod čez Soro nad naseljem Ladja pri Medvodah, gozd Zourska ali Szovrska Dubravua – Dobrava na Sorškem polju itd.
S prvima darilnima listinama je bil tesno povezan freisinški škof Abraham, na katerega se nanaša legenda o nastanku loškega grba z zamorcem. Freisinška mesta in trgi so že v srednjem veku imeli podobo zamorca v svojih pečatih. Podoba zamorca krasi tudi pečatnik mesta Škofje Loke iz leta 1300. Nekaj let zatem se je prva barvna upodobitev zamorca pojavila v začetni inicialki urbarja škofa Konrada. Poleg tega se od druge polovice 15. stoletja barvna podoba loškega grba nahaja še na sklepniku v cerkvi sv. Jakoba, leta 1513 je loški grb, poleg drugih, dal upodobiti meščan Wolfgang Schwarz na svoji hiši v mestu, konec 17. stoletja ga je Janez Vajkard Valvasor vključil v zbirko kranjskih grbov, leta 1700 pa je bil izdelan kositrni krožnik z vgravirano njegovo podobo. Slednjega smo ob praznovanju 1050-letnice prve omembe Loke postavili na ogled v zbirki Loško gospostvo.
Pripravila: Biljana Ristić, viš. kustos. za zgod.