Ponedeljek, 3. junij 2024
Rdeče zlato: Žafran v Škofji Loki
V petek, 31. 5., smo v Loškem muzeju v okviru pobude Dobimo se na vrtovih predstavili grajski vrt, pri predstavitvi pa smo se navezali na žafran, ki je na Loškem poznan že od srednjega veka dalje.
Dobimo se na vrtovih je dogodek, s katerim poudarjamo bogastvo in raznolikost zgodovinskih in sodobnih parkov ter vrtov širom po Evropi. Pobuda prihaja iz Francije, kjer tovrstni dogodek pripravljajo že več kot dvajset let. Leta 2018 se je razširila tudi na druge evropske vrtove in parke, njen namen pa je, da javnost spozna pestrost in bogastvo vrtov in parkov ter njihov kulturni pomen, ob tem pa se pouči o pozitivnih vplivih na počutje obiskovalcev vrtov in parkov. Lani je pri pobudi sodelovalo 21 držav in skoraj 3000 vrtov, od teh v Sloveniji 20, med njimi tudi Loški muzej, ki se je pobudi pridružil leta 2022. V letu 2024 so bila vrata vrtov in parkov odprta od 31. maja do 2. junija, tema dogodkov pa je bila pet čutov v vrtu. V Sloveniji so dogodki potekali na 30 različnih lokacijah, na katerih so se odvijale različne prireditve: vodenja, delavnice, koncerti, odprtja razstav, doživetja, sprehodi, degustacije, predstavitve … Pobudo v Sloveniji koordinira Arboretum Volčji Potok v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo.
Loški muzej razume svojo nalogo ne samo v tem, da javnosti približuje kulturno dediščino, ampak da tudi postaja center produkcije znanja in učenja ter preživljanja prostega časa. Čutimo odgovornost do naravnega okolja, ki je deloma predstavljeno s prirodoslovno zbirko, na drugačen način pa želimo vzbuditi čut za okolje tudi v okviru dogodkov, kot je bil petkov.
Grajski vrt Loškega gradu nam je predstavila kustosinja Biljana Ristić, nato pa smo se posvetili prav posebni rastlini – žafranu. Ta je opisan v enem izmed poglavij v knjigi protestantskega plemiča Wolfganga Helmharda von Hohberga Georgica Curiosa Aucta (1715/16), ki je del Tavčarjeve knjižnice z dvorca na Visokem v Poljanski dolini.
Več o tej rastlini sta nam povedala Ivan Mangani in Anja Bukudur, ki se že kar nekaj let ukvarjata z gojenjem žafrana – v Sloveniji sta bila prva, ki sta začela gojiti pravi žafran, eno najstarejših in najdragocenejših začimb na svetu, na popolnoma naraven način. Predstavila sta nam svojo zgodbo o spoznavanju žafrana in z nami delila nasvete o uporabi te rastline, ki še vedno ostaja ena najdražjih začimb na svetu.