Ponedeljek, 3. februar 2025

Sodobna keramika iz Narodnega muzeja Slovenije na ogled v Loškem muzeju Škofja Loka

Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije <em>Foto: Lucija Rosc</em>
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije Foto: Lucija Rosc
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije <em>Foto: Lucija Rosc</em>
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije Foto: Lucija Rosc
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije <em>Foto: Pia Klančar</em>
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije Foto: Pia Klančar
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije <em>Foto: Pia Klančar</em>
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije Foto: Pia Klančar
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije <em>Foto: Pia Klančar</em>
Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije Foto: Pia Klančar

V novem razstavnem prostoru Loškega muzeja Škofja Loka je na ogled razstava umetniške keramike, ki prinaša vpogled v sodobno produkcijo na področju umetniške keramike v slovenskem in mednarodnem prostoru. Razstava ponuja izbrana dela iz zbirke Mednarodnega trienala keramike UNICUM v Narodnem muzeju Slovenije, ki je osrednji dogodek tega umetniškega polja v Sloveniji. Na ogled so tako nagrajena dela kot tudi umetnine priznanih slovenskih in mednarodnih umetnikov, ki se ukvarjajo s keramiko kot izraznim medijem.

V sodobni umetnosti je keramika vse bolj prisotna in vpeta v mednarodne umetniške tokove. Vključuje skoraj vse likovne zvrsti: kiparstvo, slikarstvo, grafiko, fotografijo, oblikovanje, arhitekturo, performans, body art in video. Odprti značaj keramike izkazuje potrebo po stalni refleksiji medija, kar lahko vidimo kot njen potencial tako v smislu ustvarjalnega procesa kot tudi kritiškega diskurza na področju sodobne umetnosti.

Po zatonu industrije za uporabno keramiko leta 2009, ko je kot zadnja vrata zaprla keramična industrija KILI Liboje, obenem pa le še ob peščici na področju tradicionalne keramike aktivnih lončarjev je v Sloveniji viden razcvet studijske prakse izdelovanja maloserijske uporabne in umetniške keramike. To je med drugim spodbudil Mednarodni trienale keramike UNICUM, ki sta ga zasnovali direktorica Narodnega muzeja Slovenije doc. ddr. Mateja Kos Zabel in akademska kiparka zasl. prof. Dragica Čadež Lapajne. Leta 2009 je bil v Narodnem muzeju Slovenije na ogled I. Mednarodni trienale keramike UNICUM 2009, sledil mu je II. Mednarodni trienale keramike UNICUM 2012 v dvorcu Betnava, oba v organizaciji Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. III., IV. in V. Mednarodni trienale keramike UNICUM 2023 je organiziral Narodni muzej Slovenije. Trienale se uvršča med številne razstave po svetu, ki kažejo na bogato umetniško produkcijo na tem področju.

Narodni muzej Slovenije vsaka tri leta objavlja javni poziv umetnicam in umetnikom k sodelovanju na mednarodni razstavi umetniške keramike. Poudarek trienala je na predstavitvi sodobne umetniške keramike. Namenjen je populariziranju keramike v slovenskem in mednarodnem prostoru ter predstavitvi sodobne umetniške keramike kot samostojne zvrsti likovnega ustvarjanja. Trienale pomeni stik med mednarodnim in slovenskim prostorom in podaja svež pogled na umetniško keramiko. Njegov cilj je elementarno likovno raziskovanje v povezavi s sodobnimi razmišljanji. Pečat sodobnosti prinaša iskanje novih smelih konceptov, tehnologij in inovativnih likovnih raziskav, ki se povezujejo s sodobnim življenjem.

Mednarodni trienale keramike UNICUM je sestavljen iz tekmovalnega dela ter spremljevalnih razstav in prireditev po Sloveniji. Vzporedno s tekmovalnim delom poteka v Narodnem muzeju Slovenije razstava keramike študentov umetniških šol in akademij po izboru vabljenih mentorjev.

V kontekstu tovrstnih razstav velja omeniti produkcijske pogoje, v katerih ustvarjajo umetniki. Nekateri sodelujejo s tovarnami, pogosto delajo v manjših studiih ali si jih delijo z drugimi umetniki, predstavljajo se tudi na spletu in mednarodnih razstavah. Treba jim je zagotoviti možnosti za ustvarjanje, zgraditi nove mostove, ponuditi podporo in združiti strokovnjake, ki jim bodo pomagali pri delu na različnih področjih. Dogodki, kot je Mednarodni trienale keramike UNICUM, so odlična priložnost, da sodelujoči med seboj izmenjajo ideje o keramičnih praksah, primerjajo izobraževalne sisteme v različnih državah in si izmenjujejo informacije o keramičnih priložnostih, na primer o rezidenčnih programih in mednarodnih razstavah.

UNICUM je referenčni projekt, primerljiv z drugimi sorodnimi prireditvami v svetu. Obenem je to tudi edina mednarodna razstava, ki v takšnem obsegu seznanja slovensko javnost z najnovejšimi trendi na področju keramike.

Razstavo v Loškem muzeju Škofja Loka si lahko ogledate še do 4. maja 2025. Vljudno vabljeni!

 

Pripravila: dr. Zora Žbontar (Narodni muzej Slovenije)