Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke skozi oči Toneta Mlakarja
Razstava fotografij mesta med letoma 1950 in 1970 in leta 2022
15. 11. 2023–26. 5. 2024
Kustosinja: Anja Zver
Otvoritev: v sredo, 15. 11. 2023, ob 18. uri, v Okroglem stolpu Loškega muzeja.
Razstava obravnava temo škofjeloške stavbne in urbanistične kulturne dediščine nekoč in danes. Vključuje nabor fotografij iz arhiva Toneta Mlakarja, ki je več kot pet desetletij beležil kroniko Škofje Loke, njene arhitekture in prebivalcev, urbane in podeželske kulturne krajine. Barvne fotografije na razstavi je posnela Ophélie Chapuis iz Francije, študentka umetnostne zgodovine, kulturnega posredovanja in kuriranja razstav na Univerzi v Toursu, ki je bila prostovoljka v okviru Zavoda O
v Škofji Loki. V tem času je delala tudi v Loškem muzeju, kjer sta ji nekdanji vodja projektov Branka Gradišar in kustosinja Nina Misson predlagali, da med digitaliziranjem arhiva Toneta Mlakarja pripravi izbor fotografij Škofje Loke in izbrane fotografije tudi sama poustvari. Nastal je projekt Razslikovanja, s katerim smo želeli v muzeju spodbuditi drugačne načine raziskovanja stavbne dediščine Škofje Loke: Ophélie Chapuis, le kratek čas živeča v Loki, tako rekoč turistka, se je
odpravila po mestnih ulicah v iskanju zgodovine, ki jo je v objektiv ujel Tone Mlakar. Mestno tkivo je spoznavala skozi njegove oči, kar daje projektu tudi intimen značaj.
S kontrapunktom črno-belih in barvnih posnetkov lahko sledimo spreminjanju urbane krajine, hkrati pa tudi vidimo, da je velik del dragocenega srednjeveškega mestnega jedra Škofje Loke ohranjen in nespremenjen. To dokazujejo še zapisi o zgodovini predvsem urbanih znamenitosti in značilnosti mesta, ki jih je Tone Mlakar zabeležil s kamero v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Izbor fotografij iz arhiva Toneta Mlakarja in Ophéliejini odzivi nanje kljub dvojnosti, ki je del zasnove projekta, pa vendarle ustvarjajo zaokroženo podobo Škofje Loke z osrednjimi znamenitostmi in tipičnimi pogledi, ki so usidrani v zavest domačinov in turistov.
Arhiv Toneta Mlakarja je kot fotografska kronika Škofje Loke in njene okolice dragocen in pomemben dokument časa. Od odkupa leta 2020 jo kustosi Loškega muzeja digitalizirajo, razkrivajo, proučujejo in z različnimi pristopi predstavljajo javnosti. Izbor njegovih fotografij je bil vključen na skupinsko razstavo Foto Loka: Ustvarjanje zgodovine fotografije Škofje Loke (Galerija na gradu, 18. 11. 2020 – 31. 10. 2021), od spomladi pa so na razstavi Odtisi časa na ogled njegove fotografije Poljanske doline z okoliškim hribovjem v kavarni na Dvorcu Visoko. V letu 2022 smo v muzeju zasnovali že omenjeni projekt Razslikovanja – raziskovanje mestnega jedra Škofje Loke in njegove neposredne okolice – ter na družbenem omrežju Facebook objavljali avtorjeve fotografije. Z razstavo Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke: skozi oči Toneta Mlakarja pa nadaljujemo z razpiranjem arhiva Toneta Mlakarja in na svojevrsten način raziskujemo lokalno okolje s pomočjo muzejske zbirke.