Novičnik Loškega muzeja

Novice

 

Neverjetne gore - geolov

Neverjetne gore - geolov

V skupnem projektu gorenjskih muzejev Neverjetne gore smo v sodelovanju s Slovenskim geocaching klubom pripravili tudi geolov. 

Geolovce zakladi z uganko pričakujejo v vseh šestih sodelujočih muzejih, od sredine junija dalje pa tudi na bližnjih hribih. Več o geolovu, kaj vse lahko doživite na geolovu po Neverjetnih gorah in o tem, kako sodelovati pa si lahko preberete TU

Preberi več
Pričeli s projektom Erasmus plus - Evropske solidarnostne enote ARTiculate

Pričeli s projektom Erasmus plus - Evropske solidarnostne enote ARTiculate

V začetku julija se je na Zavodu O pričel izvajati projekt ARTiculate, ki poteka v okviru projektov Erasmus plus - Evropska solidarnostna enota. V projektu, ki ga vodi Zavod O, poleg Loškega muzeja kot gostiteljska organizacija sodeluje še Zavod Poljanska dolina, vsaka od organizacij pa bo eno leto v svoje delo vključevala eno od dveh prostovoljk, ki bosta preko dela v naših ustanovah spoznavali lokalno skupnost, našo kulturno dediščino in zgodovino ter pridobovali različne delovne izkušnje. 

Preberi več

 

 ©40 let Združenja umetnikov Škofja Loka: umetniki na svojem

Muzejsko poletje v znamenju obletnic

Razstavni program Loškega muzeja v poletnem času je v znamenju letošnjih aktualnih obletnic, 80-letnice Loškega muzeja in 40-letnice Združenja umetnikov Škofja Loka. 

Preberi več

80 let loškega muzeja

 

V letošnjem letu praznujemo 80-letnico ustanovitve Loškega muzeja. Muzej je bil ustanovljen na pobudo Muzejskega društva Škofja Loka, svoja vrata pa je javnosti prvič odprl 27. avgusta 1939 v mestni hiši (Rotovžu) na Mestnem trgu. Prostore na Loškem gradu je muzej pridobil v letu 1959.

Letošnje leto tako posvečamo raziskovanju in predstavljanju 80 let Loškega muzeja - skozi celo leto bomo z vami delili zanimivosti, povezane z našo zgodovino in našim delom, ter vam predstavljali muzejske predmete iz naših zbirk. Obletnici bodo posvečeni tudi naši dogodki in del našega razstavnega programa.

Vabljeni, da praznujete z nami!

Smrdokavra pred dioramo, Prirodoslovna zbirka, september 1960. ©Tomaž Planina

Živalski biotop v zbirki Loškega muzeja

Prirodoslovna zbirka, ki je svoje mesto imela že v Puštalskem gradu, je svoje mesto našla tudi na Loškem gradu. Sprva je bila razstavljena v prvi pritlični sobi, kjer je dopolnjevala predstavitev loškega ozemlja, kasneje pa je bila prestavljena v prvo nadstropje. 

Preberi več

(z leve) Stane Pečar, Anka Novak, Andrej Pavlovec in (spredaj) Saša Kump. ©Zasebni arhiv

Anka Novak in terensko delo v Loškem muzeju

Kustosi v muzeju pridobivajo predmete in podatke o preteklosti na različne načine. Eden od teh je z delom na terenu, kjer se zbirajo predmeti, pričevanja, podatki in ostalo gradivo, ki nam osvetljujejo življenje in pomembne dogodke v preteklosti.

V Loškem muzeju je bilo skupinsko raziskovanje terena prvič izpeljano leta 1957. Muzej je organiziral skupino petih članov: Stane Pečar (vodja ekipe, kustos za NOB), Anka Novak (etnologija), Andrej Pavlovec (umetnostna zgodovina, spomeniško varstvo), Saša Kump (tehnično in umetniško risanje). Skupina je bila na terenu 18 dni z nalogo evidentiranja ozemlja nekdanjega loškega gospostva.

Preberi več

Koledar dogodkov

24. 7. 2019 @ 19:00

Loški muzej Škofja Loka

Odprtje gostujoče razstave razstave Idrija in Žiri kot obmejno območje 1941‒1945

 

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.