Novičnik Loškega muzeja

Muzejske novice

Simpozij Dolgo 19. stoletje: Loško v evropskem kontekstu ©Pia Klančar

Dolgo 19. stoletje v Loškem muzeju

18. december smo v Loškem muzeju posvetili dolgemu 19. stoletju na Loškem. Simpozij, vodeni ogledi in odprtje nove razstave so nas popeljali skozi zgodovino in umetnost tega izjemnega obdobja.

Preberi več

Muzejske zanimivosti

Na svete tri kralje mnogi še danes na podboj vrat s kredo izpišejo začetnice imen Svetih treh kraljev in leto. Vir: Maksim Gaspari, Bogastvo razglednic, 2000.

Sveti trije kralji oziroma modri z Vzhoda, 6. januar

Dvanajst dni po božiču, tj. 6. januarja, je praznik Svetih treh kraljev, v Matejevem evangeliju imenovanih modri z Vzhoda. Ker so Sveti trije kralji razglasili novico o Jezusovem rojstvu, se ta praznik v Cerkvi uradno imenuje Gospodovo razglašenje ali epifanija.

Za Slovence je predvečer praznika svetih treh kraljev tretji sveti večer (prvi sveti večer je večer pred božičem, drugi silvestrovo pred novim letom). Stara navada je, da na vse tri svete večere v družinah molijo ter blagoslovijo (pokropijo z blagoslovljeno vodo in pokadijo s kadilom) svoje domove in gospodarska poslopja. Na predvečer praznika svetih treh kraljev pa na podboje vrat s kredo izpišejo začetnice njihovih imen in letnico: 20 + M + G + B + 25.

Preberi več

Stekleno posodje iz srednjeveške Škofje Loke: angsterji z Loškega gradu

Loški grad, ki se je ohranil vse do danes v precej spremenjeni obliki, je imel skozi stoletja zelo burno zgodovino. Poleg številnih prezidav je od 19. stoletja dalje zamenjal kar nekaj lastnikov, ki so ga prilagajali duhu časa in svojim potrebam. Zato se od originalne opreme ni ohranilo popolnoma nič. Ohranili pa so se trije popisi premičnega inventarja, ki so nastali v času vlade freisinškega škofa Konrada III. (1314–1322). Ti popisi so danes dragocen vir za proučevanje srednjeveške materialne kulture. Poleg tega imajo neprecenljivo zgodovinsko vrednost, saj predstavljajo najstarejše ohranjene popise grajskih inventarjev z današnjega slovenskega področja.

Že v prvi polovici 13. stoletja so na Loškem gradu posedovali in uporabljali med drugim tudi številne steklene predmete. Predvidevamo, da so bili ti stekleni predmeti večinoma uvoženi, kar je še posebej očitno za posebno obliko steklenih posod – angsterje, ki jih tokrat podrobneje predstavljamo.

Preberi več

Odpiralni čas

Odpiralni čas januarja

Odpiralni čas januarja

Januarja bo Loški muzej odprt po zimskem odpiralnem času, tj. od torka do sobote od 10.00 do 17.00.

Galerija Ivana Groharja bo odprta od torka do nedelje med 10. in 14. uro, ob sredah med 10. in 17. uro. Od 20. do 28. januarja bo zaradi priprave nove razstave zaprta.

Preberi več

Koledar dogodkov

11. 1. 2025 @ 11:00

Loški muzej Škofja Loka

Ustvari svojo žogico!

Muzejska delavnica za otroke in družine

 

15. 1. 2025 @ 19:00

Škoparjeva hiša

Pripovedke ob peči: Starka, ki je šla na Luno

 

25. 1. 2025 @ 11:00

Loški muzej Škofja Loka

Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka

 

29. 1. 2025 @ 18:00

Galerija Ivana Groharja

Odprtje razstave Tomaža Kržišnika: Ujeti čas

 

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.