Prenos razstave Ive Šubic v MRO
Galerija Šivčeva hiša, Muzeji radovljiške občine, Radovljica
28. 9.–4. 11. 2023
Kustosinja: Anja Zver
Na razstavi je predstavljena knjižna ilustracija Iveta Šubica, o kateri je v prispevku za zbornik Ive Šubic. Ilustrator in kulturni delavec kustosinja Petra Čeh zapisala:
Knjižna ilustracija Iveta Šubica je bila prvič podrobneje raziskana ob umetnikovem 100. jubileju. Na eni strani je osvetlila razvoj njegovega ilustratorskega sloga, na drugi pa ponudila zanimiv vpogled v razvoj založništva pri nas.
Šubičev ilustratorski opus je ob slikarskem in grafičnem najobsežnejši. S periodično ilustracijo za različne učbenike in revije, kot so Ciciban, Borec, Kurirček, Pionirski list, Pil in druge, je postal prepoznaven, obenem pa med letoma 1945 in 1989 ilustriral 96 leposlovnih del, največ prav tako za otroke in mladino, v njih pa je skupno nekaj več kot 1500 ilustracij.
Glavnina izvirnih ilustracij za knjižna dela je ostala dobro ohranjena, obenem pa se je našlo tudi večje število skic ter pripravljalnih risb, ki pričajo o umetnikovih poglobljenih pripravah na proces izdelave posamezne ilustracije: “Literatura je v prvem planu in na to literaturo je treba najti odgovarjajočo ilustracijo.” Določen del izvirnih ilustracij je izgubljen, v celoti na primer njegove najstarejše knjižne ilustracije iz štiridesetih let prejšnjega stoletja, iz kasnejših let pa tudi nekatere druge.
Šubičevi začetki ilustriranja segajo vse do otroštva. Z vstopom med partizane, še posebej z delom v partizanskih tiskarnah, se začne obdobje njegovega profesionalnega ilustriranja. S slogom, ki ga je v partizanih dosledno in udarno signiral z “IVE”, je postal eden najprepoznavnejših ilustratorjev, čez dobri dve desetletji celo eden najpomembnejših v slovenskem založništvu, čigar ilustratorski prispevek je bil v primerjavi s slikarskim in grafičnim opusom kljub temu več desetletij nekoliko spregledan.[1]
Ob širokem naboru knjižne ilustracije Iveta Šubica so na ogled tudi ilustracije in skice za naslovnice prvih številk revije Ciciban, knjižne izdaje, opremljene z ilustracijami Iveta Šubica (bralni kot), in izbor skic, ki obiskovalcu ponudi nekaj uvidov v postopke in proces umetnikovega dela. Tretji prenos razstave se namreč vsebinsko navezuje na poslanstvo Galerije Šivčeva hiša, ki že od sedemdesetih let prejšnjega stoletja sistematično zbira ilustracije za otroško in mladinsko literaturo ter danes hrani največjo zbirko le-teh v Sloveniji.
Pomemben vsebinski del prvih dveh postavitev razstave – v Loškem muzeju Škofja Loka in v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu – pa je bilo še umetnikovo angažirano družbeno delovanje. Podrobneje sta ga razprla prispevek umetnostne zgodovinarke Tine Fortič Jakopič iz Muzeja novejše zgodovine Slovenije in gradivo iz arhivov zasebnikov. Na tem mestu naj bo njegov angažma kulturnega delavca obeležen vsaj z zapisom Saše Nabergoj, direktorice Loškega muzeja, iz uvoda zbornika:
Bil je namreč eden ključnih kulturnih delavcev, ki je razumel svojo vlogo umetnika kot širšo družbeno in pomembno vplival tudi na to, da je Škofja Loka še danes ena najbolj razvitih in sodobnih umetniških scen. Med drugim je bil pobudnik in soustanovitelj Združenja umetnikov Škofja Loka, Groharjeve (danes Šubičeve) kolonije, tudi male Groharjeve kolonije, Groharjeve nagrade, bil je predsednik Društva likovnih umetnikov Slovenije, član sveta Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, poslanec kulturno-prosvetnega zbora Skupščine Socialistične republike Slovenije in je v javnosti pogosto odpiral vprašanja vloge umetnosti v družbi, pogojev delovanja, statusa umetnikov in podobno.[2]
[1] Čeh, 2022, str. 9.
[2] Nabergoj, 2022, str. 7.
Spremljevalni program:
- četrtek, 28. 9. 2023 ob 18. uri: Vodstvo po razstavi Ive Šubic – ilustrator s kustosinjo Petro Čeh.
- sobota, 21.10. 2023 ob 11. uri: O življenju in ilustracijah Iveta Šubica, sprehod skozi svet Ivetovih ilustacij za otroke bo izvedla pravljičarka in pripovedovalka Karla B. Rihtaršič.