Špela Frlic pri vsem svojem poklicnem delu izhaja iz ljudskih pravljic. Pogosto jih pripoveduje otrokom in odraslim, o njih razmišlja in piše, včasih jih prireja za objavo. Tudi njeno avtorsko pisanje se navdihuje pri pravljicah, tako je nastal z večernico nagrajen mladinski roman Bleščivka. V projektu Pravljični studio, ki ga vodi v okviru zavoda Divja misel, pripovedovalsko igro raziskuje skupaj z otroki. V Škoparjevi hiši bo pripovedovala tiste pravljice iz svojega raziskovalnega dela, za katere le redko najde priložnost, da bi jih lahko povedala občinstvu.
Pretekli dogodki
Vabljen/a na ustvarjalno delavnico, na kateri bomo raziskovali umetnost portretiranja v bidermajerskem slogu!
Ogledali si bomo razstavo Umetnosti 19. stoletja na Loškem in izvedeli več o življenju ljudi v mestih, nato pa se bomo naučili osnov slikanja portretov.
Delavnica je brezplačna in primerna za otroke od 1. do 7. razreda. Dobrodošli so tudi starši, stari starši, bratci in sestrice!
2. 4. 2025 @ 18:00
Odprtje razstave Dalee Kovačec Zakaj še vedno slišim, ko si zakrijem oči?
Vabljeni na odprtje razstave Zakaj še vedno slišim, ko si zakrijem oči? intermedijske umetnice Dalee Kovačec. Umetnica v svojem opusu pogosto raziskuje spomin in z njim povezane procese tako na osebni kot družbeni ravni. Tokratna razstava povezuje dve prostorski postavitvi, ki obiskovalcu omogočata posebno zvočno izkušnjo, obujata spomin na otroštvo in pozornost usmerjata na vprašanje medosebnih odnosov.
29. 3. 2025 @ 11:00
Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka
Preživite dopoldne na Loškem gradu! Z muzejskim vodnikom se odpravite na ogled stalnih zbirk ter spoznajte bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega, nato pa se s kuponom odpravite še v Grajsko kavarno Škofja Loka na kavo in odličen razgled na srednjeveško mesto.
Cena: odrasli 7 EUR, seniorji (65+) 5 EUR, dijaki in študenti 4 EUR (vključuje vstopnico v muzej, vodenje in kavo po izboru v Grajski kavarni Škofja Loka)
Vabljeni!
V okviru dogodka “Mesec Republike Srbije v Republiki Sloveniji 2025” bo v Galeriji Franceta Miheliča od 21. marca do 6. aprila na ogled mednarodna filatelistična razstava Znamka/Marka Slovenije in/i Srbije.
Razstava promovira kulturo in gospodarstvo Republike Srbije v Republiki Sloveniji ter njuno medsebojno povezanost. Letošnja razstava obeležuje sodelovanje dveh slovanskih jezikoslovcev: Jerneja Kopitarja in Vuka S. Karadžića na Dunaju od leta 1813 do leta 1844.
- Petek, 21. marec, ob 18.00: slavnostno odprtje razstave
- Sobota, 22. marec, ob 10.00: predavanje predsednika Zveze filatelistov Srbije Vladimirja Milića: Jugoslovanska inflacija in poštne tarife 1989–1994
Renata Lapanja bo resnične zgodbe prepletla z ljudskimi. Sprehajala se bo po meji, tako fizični, geografski in politični kot tisti med tuzemskim, zelo oprijemljivim svetom ter vzporednim, metafizičnim svetom. Prehajala bo med ljubeznijo, ki obstaja tu in čez. Je mogoče, da obenem živimo na obeh straneh meje?
Renata Lapanja, po izobrazbi kulturologinja in antropologinja, kot glasbenica širše poznana predvsem kot dolgoletna članica dua Bakalina, že vrsto let nastopa tudi kot pripovedovalka zgodb.
8. 3. 2025 @ 11:00
Cvetje, ki ne ovene: Muzejska delavnica izdelovanja cvetja iz papirja po navdihu etnološke zbirke umetno cvetje za otroke in družine
V muzeju si bomo ogledali zbirko umetnega cvetja, ki so ga v 18. stoletju začele izdelovati nune klarise, pozneje pa so s to tradicijo nadaljevale uršulinke. Izdelovanje umetnega cvetja se je nato zaneslo tudi med ostalo prebivalstvo.
Po kratkem ogledu zbirke bomo z delavnico nadaljevali v pedagoški sobi, kjer bomo izdelali svojo rožico iz papirja.
Delavnica je brezplačna in primerna za otroke od 1. do 6. razreda. Dobrodošli so tudi starši.
Na februarskem pripovedovalskem dogodku za odrasle v okviru cikla Pripovedke ob peči bosta Ana Svetel in Nina Milavec pripovedovali južnoslovanske pravljice, ki so lani izšle v zbirki Dekle, obljubljeno soncu, pod katero se podpisuje Špela Frlic. V zgodbah bodo v ospredje stopile ženske: ko jemljejo usodo v svoje roke in ko je ne, ko so oboževane in zaničevane, ko so na tem in onem svetu, ko so mlade in stare, ko so vidne in nevidne. Vabljeni, da v pripovedih najdete odsev sebe.
22. 2. 2025 @ 11:00
Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka
Preživite dopoldne na Loškem gradu! Z muzejskim vodnikom se odpravite na ogled stalnih zbirk ter spoznajte bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega, nato pa se s kuponom odpravite še v Grajsko kavarno Škofja Loka na kavo in odličen razgled na srednjeveško mesto.
Cena: odrasli 7 EUR, seniorji (65+) 5 EUR, dijaki in študenti 4 EUR (vključuje vstopnico v muzej, vodenje in kavo po izboru v Grajski kavarni Škofja Loka)
Vabljeni!
V Loškem muzeju na kulturni praznik pripravljamo pester program za najrazličnejše obiskovalce. Vstop je prost, obiščete nas lahko na naslednjih lokacijah:
od 10.00 do 17.00 Loški muzej Škofja Loka, Škoparjeva hiša,
Galerija Ivana Groharja, Galerija Franceta Miheliča
od 10.00 do 18.00 Dvorec Visoko (stalne zbirke)
od 11.00 do 22.00 Dom Cankarjevega bataljona v Dražgošah (stalna zbirka o življenju v Dražgošah pred in med drugo svetovno vojno ter po njej)
od 13.00 do 15.00 Dom čebelarjev Brode