Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije

Plakat in oblikovanje razstave: Žan Kobal, Tamara Lašič Jurković
Lea Georg (Švica), Sekstet B_Y_G_V, (Priznanje UNICUM 2015)2014, porcelan, glazura.
Weronika Lucinska (Poljska), Ledene gore (Velika nagrada UNICUM 2015), 2017, porcelan.
Thomas Stollar (Združene države Amerike, Velika Britanija), Dan v življenju (Priznanje UNICUM 2015), 2013, porcelan, podglazurni svinčnik.
Patrick Crulis (Francija), Osupljivo razburjenje XI, Častna nagrada UNICUM 2018, 2017, kamenina.

Galerija Podstreha, 26. 6. 2024–28. 2. 2025

Kustosinji: dr. Zora Žbontar (Narodni muzej Slovenije), dr. Simona Žvanut (Loški muzej Škofja Loka)

V novem razstavnem prostoru Loškega muzeja bo na ogled izbor šestintridesetih umetnin iz zbirke Mednarodnega trienala keramike UNICUM, ki že od leta 2009 poteka pod okriljem Narodnega muzeja Slovenije. UNICUM je osrednja razstava sodobne umetniške keramike pri nas, na kateri sodelujejo uveljavljene umetnice in umetniki, kuratorji in drugi strokovnjaki s področja sodobne umetnosti z vsega sveta. Umetniška dela, ki jih predstavljamo v novem razstavnem prostoru Loškega muzeja, po trienalnih razstavah še niso bila predstavljena javnosti, številna med njimi pa so prejela tudi priznanja in nagrade s strani mednarodnih žirij trienala UNICUM.

Izbor del je usmerjala želja po predstavitvi izjemno raznolikih raziskovanj likovnih, tehnoloških in konceptualnih možnosti keramike kot materiala za ustvarjanje na področju sodobne umetnosti. Nekatere avtorice in avtorji se tako osredotočajo zlasti na razvijanje svojstvenih tehnoloških in estetskih rešitev, medtem ko se drugi v svojih delih kritično lotevajo družbeno-političnih problemov našega časa ali tematizirajo večna intimna vprašanja človekovega bivanja. Skupno točko formalno in vsebinsko zelo različnih umetnin pa gre iskati v izvedbeni dovršenosti in inovativnem iskanju novih izraznih možnosti umetniške keramike.

Z razstavo želimo opozoriti tudi na stalno zgodovinsko in arheološko zbirko Loškega muzeja, v kateri so hranjeni številni predmeti iz keramike, med drugim znamenita slikana loška meščanska keramika iz 16. in prve polovice 17. stoletja. Z ogledom muzejskih zbirk in razstave sodobne umetniške keramike boste tako dobili vpogled v tesno povezavo človeka in gline, ki sega vse od prazgodovine do danes.

Umetnice in umetniki: Arina Ailincai (Romunija), Ivan Albreht (Srbija, ZDA), Leah Anderson (Švica, ZDA), Claudia Biehne (Nemčija), Gratia Brown (ZDA), Patrick Crulis (Francija), Dragica Čadež (Slovenija), Matthew Dercole (ZDA), Rhiannon Ewing-James (Irska, Velika Britanija), Lea Georg (Švica), Tatjana Gomboc Jerman (Slovenija), Martin Harman (Velika Britanija), Jon Hatfull (Velika Britanija, Slovenija), Alejandra Jones (Argentina), Barbara Jurkovšek (Slovenija), Satoshi Kino (Japonska), Ines Kovačič (Slovenija), Barbara Kuijken (ZDA, Belgija), Wing Kwan Tam (Hongkong, Kitajska), Kim Logue (Nova Zelandija), Weronika Lucińska (Poljska), Chi Man Chan (Južna Koreja, Kitajska), Lee Middleman (ZDA), M. Dogan Özgüdogdu (Turčija), Daniela Polz (Nemčija), Karin Putsch-Grassi (Nemčija, Italija), Liza Riddle (ZDA), Nataša Sedej (Slovenija), Debra Sloan (Kanada), Jessica Smith (ZDA), Vera Stanković (Slovenija), Thomas Stollar (ZDA, Velika Britanija), Yi-Li Yeh (Tajvan), Sita Wong (Hongkong, Kitajska), Dani Žbontar (Slovenija), Michał Żesławski (Poljska)

Več: www.unicum.si