Video vsebine
Video vsebine z naslovom “Strokovnjak razlaga” obsegajo serijo petih posnetkov, v katerih profesorji in strokovnjaki različnih raziskovalnih in izobraževalnih ustanov razložijo ključne pojme, dogodke in procese, ki so zaznamovali in oblikovali zgodovino 19. stoletja.
- Dr. Marko Stabej, profesor na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, predstavi vlogo slovenskega jezika v obdobju narodnega prebujanja.
- Doc. dr. Irena Selišnik, profesorica na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, razloži pomen marčne revolucije, ki je leta 1848 med drugim zajela avstrijsko monarhijo in slovenske dežele.
- Prof. dr. Aleksej Kalc, raziskovalec na Inštitutu za slovensko izseljenstvo in migracije (SAZU), oriše vzroke in posledice izseljevanja iz slovenskih dežel v Ameriko in druge evropske dežele v drugi polovici 19. stoletja.
- Neja Blaj Hribar, raziskovalka na Inštitutu za novejšo zgodovino, opiše posledice velikonočnega potresa, ki je leta 1895 prizadel Ljubljano in širšo okolico, ter predstavi popotresno obnovo Ljubljane.
- Dr. Katarina Keber, raziskovalka na Zgodovinskem inštitutu Milka Kosa (SAZU), razloži, kako in zakaj so se širile epidemije nalezljivih bolezni s poudarkom na izbruhu kolere na Kranjskem sredi 19. stoletja.
Prenesi datoteke
- VLOGA SLOVENSKEGA JEZIKA V NARODNEM PREPORODU V DRUGI POLOVICI 19. STOLETJA Dr. Marko Stabej, Oddelek za slovenistiko, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani [MP4 / 143.69 MB]
- REVOLUCIONARNO LETO 1848 Doc. dr. Irena Selišnik, Oddelek za zgodovino, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani [MP4 / 56.40 MB]
- IZSELJEVANJE OD DRUGE POLOVICE 19. STOLETJA DO LETA 1914 Prof. dr. Aleksej Kalc, Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije, Slovenska akademija znanosti in umetnosti [MP4 / 190.81 MB]
- EPIDEMIJE KOLERE NA KRANJSKEM V 19. STOLETJU Dr. Katarina Keber, Zgodovinski inštitut Milka Kosa, Slovenska akademija znanosti in umetnosti [MP4 / 130.24 MB]
- VELIKONOČNI POTRES LETA 1895 Neja Blaj Hribar, Inštitut za novejšo zgodovino [MP4 / 110.56 MB]