Tovarna klobukov Šešir je bila ustanovljena leta 1921, svoje prostore pa je našla v nekdanji Krennerjevi tovarni v Škofji Loki. Na začetku so bili njihov glavni proizvod tulci za izdelavo klobukov iz kunčje in zajčje dlake. Sčasoma se je tovarna uveljavila tudi v proizvodnji klobukov, ki so jih prodajali na domačem in tujih tržiščih. Izdelovali so ženske, deške, moške, modne, lovske, športne in trde klobuke. Da bi svoje izdelke čimbolj približali kupcem, so v lokalnih časopisih objavljali
oglase o svojih novih izdelkih. Za lažji dostop do izdelkov pa je Šešir po vsej Jugoslaviji odpiral tudi svoje prodajalne.
Tovarna se je po osamosvojitvi Slovenije prilagodila novim trgom in nekaj let še uspešno poslovala. Od leta 2010 so izvažali predvsem v ZDA. Gospodarsko okolje, svetovno dogajanje in skokovit porast cene kunčje dlake kot vhodne surovine so delovanje Šeširja precej prizadeli. Decembra 2016 se je v tovarni začel stečajni postopek in končala se je 95-letna tradicija domače izdelave klobukov. Še danes pa ohranjamo znanje in
spomin na tovarno, ki je skoraj stoletje dolgo živela z našim mestom.
Ali ste vedeli?
… da je imela tovarna za spremljanje modnih trendov lastno razvojno službo in zaposlene modne kreatorke? Šeširjevi klobuki so vseskozi sloveli ne le kot simbol kvalitete, ampak tudi kot priljubljen modni dodatek. V njihovih reklamah večkrat zasledimo izraz, da gre za "svetovno znane klobuke", ki v Jugoslaviji "nimajo konkurence".
… da je Tovarna klobukov Šešir v Hosti pri Škofji Loki v 60. letih ustanovila zajčjo farmo? Za izdelavo tulcev in klobukov je bilo potrebne precej dlake in kože, ki ju je tovarna uvažala iz tujine ali kupovala na domačem trgu. Ker se je povpraševanje po Šeširjevih izdelkih in polizdelkih iz leta v leto povečevalo, je tovarna bila primorana zagotavljati dovolj surovin, dlake in kože. Preskrbo s surovinami so zato delno zagotavljali tudi z ustanavljanjem lastnih zajčjih farm.
Več o zgodovini Tovarne klobukov Šešir si lahko preberete v zborniku Izza klobuka.
Prijavite se na Novičnik
Novice in dogodki Loškega muzeja direktno v Vaš e-predalnik!