Novice

Četrtek, 16. januar 2025

Iščemo nove vodičke in vodiče

Prijava do 17. 2. 2025

Loški muzej vabi k sodelovanju študentke in študente ter osebe s statusom s. p., ki jih veseli delo vodičke in vodiča v muzeju.

Pri tem poudarjamo, da ne gre za razpis za delovno mesto vodiča in ne nudimo rednega delovnega razmerja oziroma zaposlitve.

Ponedeljek, 6. januar 2025

Dolgo 19. stoletje v Loškem muzeju

18. december smo v Loškem muzeju posvetili dolgemu 19. stoletju na Loškem. Simpozij, vodeni ogledi in odprtje nove razstave so nas popeljali skozi zgodovino in umetnost tega izjemnega obdobja.

Ponedeljek, 6. januar 2025

Sveti trije kralji oziroma modri z Vzhoda, 6. januar

Dvanajst dni po božiču, tj. 6. januarja, je praznik Svetih treh kraljev, v Matejevem evangeliju imenovanih modri z Vzhoda. Ker so Sveti trije kralji razglasili novico o Jezusovem rojstvu, se ta praznik v Cerkvi uradno imenuje Gospodovo razglašenje ali epifanija.

Za Slovence je predvečer praznika svetih treh kraljev tretji sveti večer (prvi sveti večer je večer pred božičem, drugi silvestrovo pred novim letom). Stara navada je, da na vse tri svete večere v družinah molijo ter blagoslovijo (pokropijo z blagoslovljeno vodo in pokadijo s kadilom) svoje domove in gospodarska poslopja. Na predvečer praznika svetih treh kraljev pa na podboje vrat s kredo izpišejo začetnice njihovih imen in letnico: 20 + M + G + B + 25.

V 19. stoletju in prej so na predvečer praznika na mizo, prekrito z belim prtom, položili božični kruh poprtnjak skupaj s posodico z blagoslovljeno vodo in vejico iz cvetnonedeljske butare ter razpelom. Na omenjeni praznik so kruh razrezali in vsak je dobil košček, le krajček so shranili. Košček poprtnjaka so ponudili vsakemu, ki je prišel v hišo. Nekaj so ga dali tudi živini, sa je božični kruh veljal kot zaščitno in zdravilno sredstvo ter naj bi dobro vplival na pridelek.

Ponedeljek, 6. januar 2025

Stekleno posodje iz srednjeveške Škofje Loke: angsterji z Loškega gradu

Loški grad, ki se je ohranil vse do danes v precej spremenjeni obliki, je imel skozi stoletja zelo burno zgodovino. Poleg številnih prezidav je od 19. stoletja dalje zamenjal kar nekaj lastnikov, ki so ga prilagajali duhu časa in svojim potrebam. Zato se od originalne opreme ni ohranilo popolnoma nič. Ohranili pa so se trije popisi premičnega inventarja, ki so nastali v času vlade freisinškega škofa Konrada III. (1314–1322). V vsakem izmed grajskih prostorov so popisovalci natančno zabeležili ves premični inventar, ki je ostal na gradu vsakič, ko se je škof z obiska v Škofji Loki vrnil domov v Freising. Ti popisi so danes dragocen vir za proučevanje srednjeveške materialne kulture. Poleg tega imajo neprecenljivo zgodovinsko vrednost, saj predstavljajo najstarejše ohranjene popise grajskih inventarjev z današnjega slovenskega področja. Kot zanimivost lahko povemo, da so že v prvi polovici 13. stoletja na Loškem gradu posedovali in uporabljali med drugim tudi številne steklene predmete. Predvidevamo, da so bili ti stekleni predmeti večinoma uvoženi, kar je še posebej očitno za posebno obliko steklenih posod – angsterje, ki jih tokrat podrobneje predstavljamo.

Četrtek, 19. december 2024

Odpiralni čas januarja

Januarja bo Loški muzej odprt po zimskem odpiralnem času, tj. od torka do sobote od 10.00 do 17.00.

Galerija Ivana Groharja bo odprta od torka do nedelje med 10. in 14. uro, ob sredah med 10. in 17. uro. Od 20. do 28. januarja bo zaradi priprave nove razstave zaprta.

Četrtek, 19. december 2024

Voščilo in praznični odpiralni čas

Drage prijateljice in prijatelji,

leto se počasi poslavlja in čas je za pogled na pretekle mesece, polne lepih trenutkov, ki smo jih preživeli skupaj. Prav ob koncu iztekajočega se leta smo v prvem nadstropju gradu odprli novo stalno zbirko starih knjig in v Galeriji na gradu razstavo Umetnosti 19. stoletja na Loškem.

Ob božiču in novem letu vam želimo vse najlepše. Naj vam božični duh prinese veselje in mir, novo leto pa odpre vrata novim priložnostim in uspehom.

Decembra je Loški muzej odprt po zimskem odpiralnem času, tj. od torka do nedelje med 10. in 17. uro, Galerija Ivana Groharja pa od torka do nedelje med 10. in 14. uro, ob sredah med 10. in 17. uro.

Muzej bo 24. in 31. decembra odprt od 10. do 14. ure.
Muzej in galerija bosta 25. decembra, 1. in 2. januarja zaprta.

Veselimo se vašega obiska v letu, ki prihaja!

Petek, 29. november 2024

Naprej v preteklost

Spletna akcija slovenskih muzejev in galerij

Od 9. do 15. decembra 2024 se bomo slovenski muzeji in galerije ponovno predstavljali v spletni promocijski akciji Naprej v preteklost.

Petek, 29. november 2024

Kako smo se ženili?

Novo v Fokusu

Od sredine decembra dalje bo v muzejski vitrini Fokus na ogled nova razstava Kako smo se ženili?, ki govori o poročnih običajih v dolgem 19. stoletju.